Tryck på ”play” och ditt liv spelas upp!

I den digitala tidsåldern, hur medvetna är vi – och våra elever – om hur allt det vi gör i våra liv lätt som en plätt kan samlas ihop och spelas upp som en film?

Malte Spitz

Malte Spitz, som är politiker i Tyskland, är mycket medveten om detta. Med hjälp av aggregerad information hämtad från hans mobiltelefonsamtal, internetuppkopplingar, tweets, bloggar o s v, lät han Zeit Online göra en animering av de senaste sex månaderna i sitt liv.

Som en zoombar film kan man spela upp hans förehavanden ner på gatunivå – var han varit, när han var på olika platser, hur han rört sig, telefonsamtal, sms, tid på internet, o s v. Kartläggningen börjar med en tågresa nere vid Erlangen i södra Tyskland och slutar hemma i hans bostad i Berlin. 35 000 gånger hade telefonbolaget (Deutche Telecom) lagrat hans koordinater under perioden.

Vi är nog alla medvetna om att mycket av det vi gör blir digitalt ihågkommit på något sätt, men möjligheterna att sätta ihop informationen och göra det till en film, eller till ”Infografik”, tänker vi kanske inte alltid på. Och, som sagt, hur medvetna är våra elever om dessa integritetsfrågor?

Zeit Online

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s